Wizyta wiceszefa MSZ w USA

07
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Rozmowy w Stanach Zjednoczonych posłużyły wzmocnieniu działań na rzecz osiągnięcia postępu na lipcowym szczycie NATO w Brukseli oraz dalszemu rozwojowi współpracy dwustronnej i regionalnej – poinformował resort.

„Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki przeprowadził rozmowy m.in. z podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Andreą Thompson, asystentem sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich Wessem Mitchellem, specjalnym asystentem prezydenta USA, starszym dyrektorem ds. Europy i Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Richardem Hookerem, jak również z asystentem sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Pentagonie, Robertem Karemem” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

„Głównymi tematami rozmów wiceministra Cichockiego z przedstawicielami administracji USA były perspektywy współpracy bilateralnej Polska-USA, znaczenie sojuszu Polski z USA w przededniu lipcowego szczytu NATO w Brukseli oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Rozmówcy zgodzili się, że w obliczu obecnych wyzwań kluczowa jest współpraca w wymiarze bezpieczeństwa i obrony zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i w ramach NATO. W tym kontekście zwrócili uwagę na kwestię zwiększenia obecności militarnej żołnierzy amerykańskich na wschodniej flance NATO w tym w Polsce. Istotnym tematem rozmowy z podsekretarz Thompson była również nieproliferacja broni masowego rażenia” – poinformowało MSZ.

 – Moje rozmowy z administracją amerykańską potwierdziły, że Polska i USA prezentują zbieżne stanowiska w znakomitej większości zagadnień: od bezpieczeństwa i obronności, przez współpracę w ramach inicjatywy Trójmorza, bezpieczeństwo energetyczne, po ocenę polityki Rosji – powiedział wiceminister Cichocki w rozmowie z polskimi dziennikarzami. – Ponadto, moi rozmówcy podzielają nasz pogląd, że bezpieczeństwo NATO wymaga nowej jakości militarnej obecności USA w Europie Środkowej. Będziemy kontynuować rozmowy o naszej propozycji stałej dyslokacji dywizji USA w Polsce – zapowiedział.