Współpraca na linii Warszawa – Ankara. Spotkanie Marszałka Sejmu z Prezydentem Turcji

18
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Polska i Turcja są w wielu sprawach partnerami, a Warszawa niezmiennie będzie wspierała Ankarę w jej europejskich dążeniach – to główne przesłanie wtorkowego spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Politycy rozmawiali także o pogłębieniu stosunków dwustronnych, również w wymiarze parlamentarnym. Ponadto poruszono kwestię współpracy bezpieczeństwa w ramach NATO. 

Rozmówcy podkreślali potrzebę poszerzenia współpracy Polski i Turcji w różnych dziedzinach, takich jak np. obronność, gospodarka, wymiana handlowa, turystyka, zdrowie czy kultura. Prezydentowi Turcji podczas wizyty w Polsce towarzyszy liczne grono szefów resortów, m.in. ministrowie spraw zagranicznych, obrony, gospodarki i pracy.

Tematem spotkania marszałka Sejmu i prezydenta Turcji było również wspieranie na szczeblu parlamentarnym szerszej współpracy w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – między Morzem Bałtyckim, Czarnym, Kaspijskim i Śródziemnym. Mówiono też o poparciu dla budowy szlaków komunikacyjnych na osi Północ – Południe, do których należy w szczególności Via Carpatia.