Współpraca Polski ze stanem Illinois

17
kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mariusz Błaszczak, spotkał się w Ministerstwie Obrony Narodowej z delegacją USA, której przewodniczył gubernator stanu Illinois Bruce  Rauner. Spotkanie odbyło się w związku z przypadającą w tym roku 25. rocznicą nawiązania współpracy z Gwardią Narodową stanu Illinois i realizowanym przez obie armie Programem Partnerstwa Stanowego.  

– Jestem wdzięczy gubernatorowi Illinois za to, że 15 sierpnia, ta niezwykle ważna data, dzień Wojska Polskiego, dzień który jest symbolicznym dniem zwycięstwa Polski nad bolszewicką nawałą, będzie dniem uroczystych obchodów naszego partnerstwa – powiedział w minister obrony narodowej podczas spotkania z delegacją stanu Illinois przebywającą w Polsce.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że współpraca polsko – amerykańska sięga bardzo odległych czasów. – Dziś Polska jest w NATO. Jest w NATO dzięki wsparciu USA. Przystąpienie do tego sojuszu było możliwe dzięki naszej współpracy z Gwardią Narodową stanu Illinois. Dzięki temu, że 25 lat temu zawarliśmy porozumienie, którego efektem są szkolenia i wymiana doświadczeń. Czerpiemy z tej współpracy na co dzień – zaznaczył szef MON.

Z kolei gubernator stanu Illinois Bruce Rauner podkreślił, że nie ma silniejszego partnerstwa i przyjaźni niż więź łącząca obywateli stanu Illinois i Polaków. – Chciałem podziękować za waszą służbę na rzecz demokracji, wolności. Jesteśmy bardzo dumni, że to w Illinois jest taka „kwatera główna” Polonii. (…) jesteśmy tutaj, żeby dalej pracować na rzecz rozwoju naszej współpracy  – mówił Rauner.