Wystawa „Miedź. Bezpieczeństwo surowcowe i przyszłość państwa” – relacja z otwarcia

26
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Sejmie otwarto wystawę „Miedź. Bezpieczeństwo surowcowe i przyszłość państwa”. Podczas uroczystości minister Mariusz Orion Jędrysek odczytał list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Marszałek Sejmu podkreślił w korespondencji, że w tym roku przypada 60-lecie odkrycia na Dolnym Śląsku polskich złóż miedzi. Zaznaczył też, że goszcząca w Sejmie wystawa to okazja do oddania hołdu ich odkrywcom: profesorowi Józefowi Zwierzyckiemu oraz docentowi doktorowi Janowi Wyżykowskiemu, dwóm wybitnym geologom z ośrodków wrocławskiego i warszawskiego.

„Cieszę się, że możemy tę interesującą ekspozycję obejrzeć w gmachu Sejmu. Tym bardziej, że miedź to jeden z kluczowych surowców decydujących o postępie i  rozwoju gospodarczym. Jest obecny w naszym rozwoju od wieków, ale w ostatnim stuleciu popyt na  miedź wyraźnie wzrósł i wciąż rośnie, co oznacza, że w ciągu kilkunastu lat potrzeby będą dwa razy większe niż obecnie” – napisał Marek Kuchciński.

Polskie udokumentowane geologicznie zasoby to blisko 3 mld ton rudy, która zawiera 48 milionów ton miedzi. Oznacza to możliwość ich eksploatacji przez następne pół wieku.

Organizatorzy wystawy podkreślają, że bez miedzi nie byłoby świata jaki znamy. Budownictwo, elektronika, energetyka, transport, telekomunikacja nie mogłyby się rozwijać w obecnym tempie. Miedź jest jednym z trzech najbardziej użytecznych metali na świecie po żelazie i aluminium. Unikalne właściwości czynią ją niezbędnym pierwiastkiem przyszłości. Ze względu na szerokie zastosowanie w przemyśle jest kluczowym surowcem dla rozwoju światowej gospodarki. Dlatego popyt na miedź systematycznie rośnie od początku ubiegłego wieku.

Ekspozycja została zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny oraz KGHM Polska Miedź. Inicjatorem wydarzenia jest Mariusz Orion Jędrysek – sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny geolog kraju i pełnomocnik Rządu do spraw polityki surowcowej państwa.