Zagraniczna prasa o decyzji Brytyjczyków

24
Czerwiec
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W światowych mediach pojawia się szok i niedowierzanie, że Brexit stał się faktem. Komentatorzy cytują słowa brytyjskiego premiera, który stwierdził, że wybór obywateli musi być przestrzegany. Pojawiają się głosy mówiące, że wszyscy za to zapłacimy, natomiast greckie media zastanawiają się czy będzie także Grexit?

„Le Figaro” cytuje Davida Camerona, który podkreślił, że wybór Brytyjczyków musi być przestrzegany. Gazeta pisze także, iż premier Wielkiej Brytanii zapowiedział podanie się do dymisji w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Również niemiecki „Die Welt” informuje o dymisji Davida Camerona, który zapowiedział, że odejdzie ze stanowiska do października. Jednocześnie zapewnił, iż do tego czasu będzie pracował nad ustabilizowaniem zaistniałej sytuacji.

„Corriere della Sera” komentując decyzję Brytyjczyków stwierdził, że to „Najgorszy wybór, wszyscy za to zapłacimy. (…) Little England pokonała Wielką Brytanię, Anglicy uciekają. (…) Zjednoczone Królestwo ucieka, nigdy wcześniej tego nie zrobiło. Wyszło z klubu trzaskając drzwiami; tak się nie robi” – ocenił publicysta włoskiej gazety.

Z kolei greccy dziennikarze uważają, że wynik referendum w  Wielkiej Brytanii spowodował, iż w Europie została otwarta puszka Pandory. Według nich teraz zaczyna się okres wstrząsów politycznych w Unii Europejskiej. Nie brakuje jednak głosów zadowolenia z decyzji Anglików. W greckich mediach czytamy o zwycięstwie eurosceptyków oraz o spekulacjach dotyczących kwestii niepodległości Szkocji, Irlandii Północnej oraz Katalonii. Dziennikarze zwracają także uwagę, iż zdaniem części ekspertów, Brexit może spowodować Grexit, a jest to tym bardziej prawdopodobne, że liczba Greków niezadowolonych z polityki Unii Europejskiej i rządów Aleksisa Tsiprasa, ciągle rośnie.