Zalewska obiecuje subwencje na uczących się sześciolatków

22
Wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szefowa MEN w TVN24 zapewniała, że będzie subwencja na sześciolatków, bez względu na to czy uczą się w przedszkolu, czy szkole.

 

Tydzień temu wiceminister edukacji Marzenna Drab mówiła w Sejmie, że w resorcie trwają prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego podziału subwencji oświatowej, który uwzględnia możliwość finansowania ze środków subwencji edukacji dzieci sześcioletnich w przedszkolach.

 

 – Przypominam, że sześciolatek, obojętnie gdzie jest – czy w przedszkolu, czy w szkole – uczy się i będzie na to subwencja, czyli bardzo dobre, duże pieniądze dla samorządu – zapowiedziała Anna Zalewska w TVN24.

Według aktualnego systemu finansowania edukacji fundusze na prowadzenie szkół samorządy otrzymują w subwencji oświatowej, która nie obejmuje wychowania przedszkolnego. Samorządy finansują je ze środków własnych, najczęściej z odpisów od podatków PIT, CIT, podatku od czynności cywilno-prawnych oraz podatków miejscowych. Od 1 września bieżącego roku został zniesiony obowiązek szkolny dla sześciolatków. Według szacunków MEN rodzice 82 proc. dzieci zdecydowali o pozostawieniu ich w przedszkolach.  W tej sytuacji resort zdecydował o zwiększeniu w tym roku dotacji na wychowanie przedszkolne przez przesunięcie na ten cel części środków z subwencji oświatowej.