Zdaniem Timmermansa w Polsce występuje zagrożenie dla państwa prawa

05
Maj
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wiceszef Komisji Europejskiej w wywiadzie udzielonym „Die Zeit” stwierdził, że sytuacja w Polsce stanowi fundamentalne zagrożenie dla państwa prawa. Frans Timmermans nie wykluczył, że wobec Polski może zostać zastosowany artykuł 7 traktatu unijnego.

 

– To, co się dzieje w Polsce i na Węgrzech, jest bardzo niepokojące – mówił Timmermans w rozmowie z niemieckim tygodnikiem. Jednocześnie podkreślił, że UE dobrze funkcjonuje tylko wówczas, gdy – państwo prawa ma szacunek dla demokracji i odwrotnie, gdy demokracja respektuje państwo prawa. (…) W Polsce demokracja używana jest obecnie do osłabiania państwa prawa. Sędziowie mają robić to, czego chce polityczna większość – powiedział wiceszef KE. Ostrzegł również, że jeśli w Europie będzie dominował pogląd „kto ma większość, decyduje o wszystkim”, to będzie koniec Unii. – Chodzi o zasadnicze kwestie. Jeżeli wymiar sprawiedliwości przestaje być niezależny, jeżeli musi stosować się do poleceń rządu, to jest to problem nie tylko dla praw człowieka w Polsce. Wtedy jest to problem także dla europejskiego rynku wewnętrznego – stwierdził Timmermans.

Wiceszef KE mówił, że nie wyklucza uruchomienia artykułu 7 wobec Polski. – Najpierw chcę jednak debaty z krajami członkowskimi. Przyjmuję, że omówimy sytuację w Polsce w maju w Radzie Ogólnej UE. (…) Kraje członkowskie nie powinny przy tej okazji owijać w bawełnę, tak by rząd polski usłyszał krytykę także od innych, nie tylko ode mnie – powiedział Timmermans.

Art. 7 unijnego traktatu pozwala na nałożenie sankcji na kraj naruszający zasady demokracji i rządów prawa, jednak do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest jednomyślność przywódców państw UE.