Zmiany w ustawie – Prawo lotnicze

13
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zmiany dotyczą m.in. organizacji Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, która działa przy ministrze właściwym do spraw transportu. Komisja będzie miała prawo nie tylko do prowadzenia badań zdarzeń lotniczych, ale także do ich nadzorowania.

Nowelizacja zmienia też zasady powierzania funkcji przewodniczącego komisji, zastępców przewodniczącego, sekretarza oraz członków. Osoby te mają być powoływane na cztery lata przez ministra właściwego do spraw transportu. Zastępcy przewodniczącego oraz sekretarz komisji mają być powoływani na wniosek przewodniczącego, a członkowie – po zasięgnięciu jego opinii. Zgodnie z obowiązującą dotychczas ustawą przewodniczący jest wyznaczany na  pięć lat, a jego zastępcy, sekretarz komisji i członkowie bezterminowo. Ponadto minister będzie mógł odwołać członka komisji na wniosek przyjęty bezwzględną większością głosów komisji – dotychczas odbywało się to przez tzw. cofnięcie wyznaczenia.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami komisja nie będzie już wykonywała swoich zadań w imieniu ministra właściwego do spraw transportu. Chodzi o to by regulacja nie budziła wątpliwości w zakresie zachowania niezależności przez komisję.

Zgodnie z nowelizacją minister właściwy do spraw transportu powoła przewodniczącego komisji w terminie 14 dni od wejścia w życie nowych przepisów, a jego zastępców i sekretarza w ciągu 30 dni od tej daty. Tym samym wygaśnie stosunek pracy z przewodniczącym, jego zastępcami i sekretarzem wyznaczonymi na postawie wcześniejszych regulacji. Stosunki pracy z pozostałymi członkami komisji wyznaczonymi na podstawie wcześniejszych przepisów wygasną po upływie 60 dni od wejścia w życie zmian, chyba że przed upływem tego terminu zostaną oni powołani na członków komisji na podstawie nowych regulacji. W opisanych przypadkach wygaśnięcia stosunku pracy przysługiwała będzie odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Ponadto nowelizacja doprecyzowuje przepis przewidujący możliwość czasowego otwierania do użytku publicznego lotnisk użytku wyłącznego. Chodzi o lotniska, które w przeciwieństwie do lotnisk użytku publicznego nie są otwarte dla wszystkich statków powietrznych.

Sejm uchwalił ustawę 22 lipca br. Prezydent podpisał ustawę 18 sierpnia br. Ustawa wchodzi w życie 13 września br.