Zrozumieć problemy z jakimi zmagają się osoby ze stwardnieniem rozsianym. Sejm przyłącza się do specjalnej akcji

22
Październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zaburzenia widzenia, osłabienie mięśni, problemy z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi – to tylko kilka objawów towarzyszących osobom chorym na stwardnienie rozsiane. Bez odpowiedniej opieki i leczenia nie mogą oni normalnie funkcjonować. Aby zrozumieć z jakimi trudnościami zmagają się osoby z SM i jak wygląda świat z ich perspektywy powstał specjalny projekt sensorycznej kawiarni – Zmobilizowani.SM Cafe.

Partnerem przedsięwzięcia jest Parlamentarny Zespół ds. Stwardnienia Rozsianego, powołany niemalże trzy lata temu, specjalnie do zajmowania się tą tematyką.

23 października na parkingu przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w godz. 10:00 – 18:00 pojawi się autobus-kawiarnia, który będzie symulował objawy stwardnienia rozsianego. Każda osoba, która trafi do autobusu będzie mogła przez kilka chwil poczuć się jak chory na SM, a przy okazji otrzyma darmową kawę, herbatę. Na godz. 12:00 zaplanowana jest konferencja prasowa.

Ten międzynarodowy projekt edukacyjny gości w Polsce po raz pierwszy. Autobus odwiedzi 5 polskich miast: Gdynia (22.10), Warszawa (23.10), Lublin (24.10), Łódź (25.10), Katowice (26.10)

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących w światowej populacji chorób układu immunologicznego. Może rozwijać się w trzech głównych postaciach: rzutowo-remisyjnej, wtórnie postępującej i pierwotnie postępującej. Na świecie choruje na nią blisko 2,5 miliona osób. W Polsce populacja chorych szacowana jest na około 45 tysięcy osób.