Alternatywne obchody 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu

13
lipiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W tym samym dniu kiedy odbywają się obrady Zgromadzenia Narodowego na Zamku Królewskim w Warszawie w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal PO i Nowoczesna zorganizowały uroczyste, wspólne posiedzenie klubów obu patii, aby uczcić 550. rocznicę polskiego parlamentaryzmu.

W spotkaniu zorganizowanym przez PO i Nowoczesną w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal udział wzięli m.in. były prezydent, b. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, b. premier i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek, b. szef MSZ, b. marszałek Sejmu Radosław Sikorski, b. premier Ewa Kopacz oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Spotkanie otworzyli szefowie klubów Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz PO – Sławomir Neumann.

 – Żyjemy w Polsce PiS, w której politycy PiS-u udają, że mają prawo skrócić kadencję I prezesowi SN, podczas gdy przepisy konstytucji są jasne i mówią wprost o sześcioletniej kadencji. Z tych wszystkich udawanych mechanizmów jednak rodzi się realne i bardzo konkretne zagrożenie dla obywateli – powiedziała Gasiuk-Pihowicz. – Polsce grozi narastający chaos prawny, a konsekwencje tego chaosu prawnego będą za chwileczkę grozić każdemu z nas – ostrzegała. To powoduje, że – dzisiaj nie ma czego świętować. Dzisiaj trzeba mówić bardzo głośno o niszczeniu polskiej demokracji i niszczeniu polskiej konstytucji, niszczeniu polskiego parlamentaryzmu przez PiS – mówiła posłanka Nowoczesnej.

Z kolei Neumann zaznaczył, że uroczyste posiedzenie klubów parlamentarnych PO i Nowoczesnej odbywa się w dniu szczególnym, – w którym powinniśmy świętować 550-lecie polskiego parlamentaryzmu – poza Sejmem. Dzisiaj, w to święto Sejm jest otoczony barierkami, dzisiaj ten Sejm jest zamknięty przed Polakami. Dzisiaj to smutne święto niszczenia przez trzy lata polskiego dorobku parlamentarnego wielu, wielu pokoleń i wielu, wielu dekad i wieków – stwierdził polityk PO.

Platforma i Nowoczesna podjęły decyzję o bojkocie obrad Zgromadzenia Narodowego, którego celem jest upamiętnienie 550-lecia parlamentaryzmu oraz 100-lecia niepodległości. – Niszczone są zasady wspólnoty parlamentarnej, niszczona jest demokracja, niszczona jest wolność, dlatego nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach, które tak naprawdę mają przykryć prawdziwą, smutną rzeczywistość 2018 roku – tłumaczył w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna.

Także PSL zrezygnował z udziału w obradach Zgromadzenia Narodowego na Zamku Królewskim.