Błaszczak o nowej formacji chroniącej najważniejsze osoby w państwie

01
sierpień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szef MSWiA w Polskim Radiu 24 powiedział, że Służba Ochrony Państwa będzie służbą elitarną, która zapewni bezpieczeństwo najważniejszym osobom w kraju.

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o powołaniu Służby Ochrony Państwa (SOP), która zastąpi Biuro Ochrony Rządu. SOP ma zająć się „ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji (w tym rozpoznawaniem i zapobieganiem skierowanym przeciw nim przestępstwom), a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa”.

 – Jeżeli chodzi o zmianę dotyczącą Biura Ochrony Rządu, ta zmiana była przygotowywana. Wynika ona z audytu, jaki przeprowadziliśmy pod koniec 2015 roku, dotyczącego funkcjonowania Biura Ochrony Rządu – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Błaszczak. Dodał, że audyt pokazał bardzo zły stan tej służby. – Przypomnę chociażby sprawę tragedii smoleńskiej i te błędy, które zostały popełnione wówczas przez szefów Biura Ochrony Rządu –  tragiczne w skutkach błędy – dodał.

Według szefa MSWiA także struktura organizacyjna BOR wymagała zmiany. – Ta naprawa odbywa się poprzez proces powoływania nowej służby, a więc likwidacji BOR i powołania nowej służby – Służby Ochrony Państwa. (…) Służby, która będzie służbą elitarną, która spowoduje zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszym osobom w państwie – tłumaczył minister.

W ocenie Błaszczaka nie może być tak, że wiele ministerstw ochraniają prywatne firmy ochroniarskie, jak jest obecnie. – To służby państwowe powinny zapewnić bezpieczeństwo – stwierdził.