Bochenek podkreślił, że po Brexicie prawa Polaków powinny być zagwarantowane

21
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wielka Brytania ogłosiła datę rozpoczęcia Brexitu. Rzecznik rządu powiedział, że UE powinna dookreślić zasady, według których będzie procedowane wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty w taki sposób, żeby uwzględnić interesy wszystkich państw członkowskich UE.

 

Rafał Bochenek podczas konferencji prasowej podkreślił, że dla władz w Warszawie najważniejsza jest kwestia statusu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. – Od samego początku, jeśli chodzi o kwestię Brexitu, mówimy, że prawa Polaków powinny być zagwarantowane i to jest również element stanowiska Polski – powiedział.

– Uważamy (…) że UE powinna dookreślić zasady, według jakich będzie procedowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tak, aby uwzględnić interesy wszystkich państw członkowskich UE – mówił rzecznik rządu. – Wielka Brytania powinna mieć możliwość ścisłej współpracy z UE i ta współpraca powinna się odbywać z poszanowaniem zasad, które dzisiaj funkcjonują w UE. Tutaj mamy na myśli cztery swobody: przepływu towarów, usług, osób i kapitału. (…) Wielka Brytania powinna te podstawowe zasady rynku wewnętrznego UE szanować – stwierdził. – Uważamy, że na pewno sytuacja Wielkiej Brytanii nie powinna być bardziej korzystna po wyjściu jej z UE, niż sytuacja państw członkowskich, które do tej Unii będą należały – dodał Bochenek.

– Mamy nadzieję, że stanowisko będzie elementem stanowiska całej RE na temat Brexitu – powiedział rzecznik nawiązując do dokumentu przygotowywanego przez polski rząd.