Budka o upartyjnieniu KRS

07
marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas dyskusji w Sejmie przy wyborze sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa poseł PO stwierdził, że rządzący tworzą Krajową Radę Sądownictwa, która jest podporządkowana jednej osobie, czyli ministrowi, prokuratorowi generalnemu, posłowi i szefowi satelickiego ugrupowania PiS.

– Nie było i nie ma żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości. Oszukaliście po raz kolejny Polaków, twierdząc, że cokolwiek zmieniacie na plus. Najpierw zablokowaliście Trybunał Konstytucyjny, obsadzając go trzema dublerami i stawiając na jego czele pseudoprezes trybunału wybraną w niekonstytucyjnej procedurze. W tej chwili udajecie, że zmieniacie coś na lepsze, tymczasem doprowadzicie do tego, że Krajowa Rada Sądownictwa zostanie w absolutny sposób upartyjniona. Naruszacie przepisy konstytucji, które wyraźnie wskazują, że Sejm ma w Krajowej Radzie Sądownictwa czterech przedstawicieli, Senat – dwóch, prezydent – jedną osobę, i jest tam jeszcze jeden polityk, minister sprawiedliwości – mówił w Sejmie Borys Budka.

 – To, co państwo proponujecie, to tak naprawdę jednolitość władzy państwowej. Stworzyliście Trybunał Konstytucyjny, którego pseudoprezes imprezuje na wydarzeniach organizowanych przez waszych medialnych sojuszników w otoczeniu ministrów tego rządu. W tej chwili tworzycie Krajową Radę Sądownictwa absolutnie podporządkowaną jednej osobie, czyli ministrowi, prokuratorowi generalnemu, posłowi i szefowi satelickiego ugrupowania waszej partii. Ale co w tej sprawie jest najważniejsze? Otóż pokazujecie Polakom, że wy boicie się niezależności sądów, chcecie, żeby – tak jak w prokuraturze – w sądownictwie wszystko zależało od waszej partyjnej woli – stwierdził poseł PO.