Dera zapowiedział zmiany personalne w Sądzie Najwyższym

28
sierpień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Prezydencki minister powiedział, że projekty ustaw autorstwa Andrzeja Dudy dotyczące sądownictwa przyniosą realną zmianę. Znajdą się w nich nowe elementy, a wady zawarte w poprzednich projektach zostaną usunięte – zapowiedział Andrzej Dera.

 – Na pewno mogę powiedzieć, że będzie to realna zmiana i będą tam rzeczy, których nie było w tych wcześniejszych projektach i będą też te wady, które były w tych projektach, usunięte tak, żeby rzeczywiście reforma sądownictwa nastąpiła – mówił prezydencki minister w programie wPolsce.pl odnosząc się do projektów ustaw zapowiadanych przez Andrzeja Dudę dotyczących zmian w sądownictwie. – Te projekty są przygotowywane, są już na ukończeniu. Myślę, że początek września to będzie ten czas, kiedy prace nad ustawami w kancelarii się zakończą i wtedy myślę, że będzie oficjalny komunikat dotyczący tych dwóch ustaw – dodał.

Dera zapowiedział również, że projekty będą konsultowane – na etapie jeszcze przed złożeniem do parlamentu. (…) Tylko pozwólmy autorowi, czyli panu prezydentowi, przygotować projekt – powiedział.

Prezydencki minister mówił także, że nie obędzie się bez zmian personalnych w Sądzie Najwyższym. – Zmiany personalne muszą być, tylko też trzeba patrzeć na pewne uprawnienia (…); w polskiej konstytucji kompetencje w sprawie kwestii personalnych w sądownictwie ma prezydent i tego nie można sobie omijać – przypomniał Dera.

Andrzej Duda w lipcu zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wówczas zapowiedział podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze.