„Frankfurter Allgemeine Zeitung” o negatywnych skutkach działań polskiego rządu

14
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Według frankfurckiej gazety Polska zaszkodziła sobie próbując zablokować reelekcję Tuska. Autor artykułu zauważa, że postawa władz w Warszawie może zaszkodzić całej UE a zapowiedź polskiej blokady w Unii określa jako polityczny amok. Według niego takie postępowanie jest korzystne dla Rosji.

Niemiecki dziennik pisze, że wypowiedź Beaty Szydło jakoby ostatni szczyt UE był zwycięstwem Polski „brzmi jak z innej rzeczywistości. Jeśli zwycięstwa polskiego rządu polegają na tym, że w jakiejś ważnej kwestii staje się samemu przeciwko 27 innym państwom członkowskim, to jak w takim razie wyglądać mają porażki?” – zastanawia się Reinhard Veser. W jego ocenie, wynik głosowania w Radzie Europejskiej „ nawet w przybliżeniu nie wyraża ogromu szkód, które powstały dla Polski. (…) szanse, by pozytywnie wpływać na decyzje w Unii Europejskiej na swoją korzyść, po tej farsie dramatycznie spadły” – uważa komentator. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zauważa, że nawet w wypowiedziach najbliższego sojusznika PiS, Viktora Orbana, pojawiają się „wątpliwości na temat poczytalności polskich przywódców. (…) Nawet jeśli pominiemy kwestię, czy wybór Tuska jest dla Unii Europejskiej dobry czy nie, niepokojące jest to, jak bardzo rząd jednego z wielkich państw członkowskich pomylił się co do stosunku sił i jak dumny jest przy tym ze swojej niezdolności do tworzenia aliansów” – czytamy w gazecie.

Autor komentarza Reinhard Veser uważa, że działania Warszawy szkodzą nie tylko Polsce, ale całej Unii. „Nawet jeśli dobrze się stało, że pozostałe państwa członkowskie nie ugięły się pod próbą partyjno-politycznego szantażu ze strony Jarosława Kaczyńskiego, nie oznacza to zwycięstwa dla Unii Europejskiej, ponieważ Warszawa najwidoczniej zdecydowana jest do maksymalnego powiększenia szkód dla siebie i dla wszystkich. (…) zapowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych politycznej blokady w Unii Europejskiej ma w sobie coś z politycznego amoku” – pisze dziennik. Jeżeli polskie władze zrealizują swoje zapowiedzi, „to w tym sądnym roku może zostać otwarty kolejny front, który pogrzebie Wspólnotę. (…) działający rzekomo w narodowym interesie polski rząd wykona to, na co liczy reżym, który stanowi właśnie największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. Kreml powinien przygotować odznaczenia dla Jarosława Kaczyńskiego i jego ludzi” – konkluduje Veser.