Kaczyński o zmianach ordynacji wyborczej dla samorządów

16
styczeń
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Prezes Prawa i Sprawiedliwości w TVP mówił o planowanych zmianach w organizacji wyborów samorządowych. Rządzący chcą żeby wójt, burmistrz i prezydent mógł pozostać na swoim stanowisku maksymalnie dwie kadencje. Kolejny pomysł to przezroczyste urny w lokalach wyborczych oraz zmiany wielkości okręgów wyborczych.

– Planujemy zmiany w ordynacji wyborczej i są to zmiany bardzo oczekiwane przez społeczeństwo. Będą to zasady, które zabezpieczą wybory przed jakimiś nadużyciami. Przypuszczenie, że te nadużycia miały miejsce ma bardzo mocne podstawy w różnych faktach, analizach statystycznych. Musimy ten obecny bardzo ułomny stan ordynacji wyborczej i całej organizacji wyborów zmienić – mówił Kaczyński w TVP Szczecin.

 

Szef PiS zapowiedział wprowadzenie – zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wśród proponowanych zmian jest również wymiana urn wyborczych na przezroczyste oraz zamontowanie kamer, która transmitowałaby na żywo obraz przez internet. – Chcę aby każdy obywatel mógł zobaczyć co dzieje się w lokalu wyborczym, także w czasie liczenia głosów – powiedział. Prezes PiS mówił także o zmianach w zasadach liczenia głosów, czasu przechowywania kart wyborczych, sposobu ich produkowania i zabezpieczania. – Dzisiaj jest bardzo dużo chaosu i takich sytuacji, które mogą budzić wątpliwości a nawet podejrzenia – stwierdził. Kaczyński poinformował także o planach korekty wielkości okręgów wyborczych.

 

 

Szef PiS nie ukrywał, że chce aby nowe zasady dotyczące ordynacji obowiązywały od razu, – ale jest sprawą Trybunału Konstytucyjnego orzec, czy to jest dopuszczalne – stwierdził.