KE oczekuje od władz w Warszawie wstrzymania wycinki drzew w Białowieży

02
sierpień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Rzeczniczka Komisji Mina Andreewa poinformowała, że Komisja Europejska oczekuje, iż Polska podporządkuje się decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o nakazie zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

 – Nakaz sądowy został wydany na podstawie artykułu 39. statutu Trybunału Sprawiedliwości UE. To protokół uzgodniony i ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie, również Polskę – zaznaczyła podczas konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji. Dodała również, że wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane do wypełniania tymczasowych środków wydanych przez unijny sąd zgodnie z zasadą lojalnej współpracy. – Oczekujemy, że Polska będzie to robić – stwierdziła Andreewa.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to także środek tymczasowy, o który wnioskowała KE.

W poniedziałek ministerstwo środowiska poinformowało, że nie zamierza wstrzymać prowadzonych działań w Puszczy Białowieskiej. Minister Jan Szyszko powiedział, że do 4 sierpnia Polska prześle odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące prac wykonywanych w Puszczy Białowieskiej.