KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1 wobec Polski

21
grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Frans Timmermans poinformował, że Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski. Dodał, że Komisja daje Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

 – Komisja jest gotowa, w konsultacji z PE i Radą, do ponownego rozważenia swojej uzasadnionej propozycji. (…) To nie jest opcja nuklearna. Prosimy teraz Radę i PE o to, co Komisja robiła przez ostatnie dwa lata: o przeanalizowanie sytuacji i zadecydowanie, czy w opinii tych dwóch instytucji istnieje wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności – mówił Timmermans podczas konferencji prasowej. – Niestety nasze obawy wobec Polski pogłębiły się – dodał.

Wiceszef KE argumentował, że w Polsce przyjęto ustawy dotyczące sądownictwa, które poważnie zagrażają niezależności wymiaru sprawiedliwości. – Dotyka to całej struktury wymiaru sprawiedliwości – Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, KRS, prokuratury i krajowej szkoły sądownictwa – tłumaczył. Jednocześnie wskazał, iż konsekwencją tych działań jest możliwość ingerowania władzy wykonawczej i ustawodawczej w funkcjonowanie tych instytucji. – Niezależność wymiaru sprawiedliwości staje pod znakiem zapytania – stwierdził Timmermans.