KGHM będzie wspierało szkolnictwo branżowe

06
luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wzięła udział w uroczystości podpisania listów intencyjnych objęcia 42 klas patronackich pomiędzy KGHM Polska Miedź S.A., a lokalnymi samorządami i szkołami. Klasy branżowe, które będą kształcić m.in. przyszłe kadry miedziowej spółki, zostaną objęte patronatem w szkołach w Lubinie, Legnicy, Bolesławcu i Głogowie.

Uczniowie klas branżowych mogą uczyć się na takich kierunkach jak elektryk, monter, czy elektromonter. KGHM uczniom tych klas zaoferuje pomoc merytoryczną pracowników spółki, materiały dydaktyczne oraz system praktyk i stażów. Rozważane jest również wprowadzenie systemu stypendialnego.

– W reformie szkolnictwa branżowego muszą uczestniczyć wszyscy: pracodawcy, nauczyciele, dyrektorzy szkół i przede wszystkim rodzice. To właśnie oni decydują o tym, jaką szkołę wybierze młody człowiek. Promowanie szkolnictwa branżowego będzie trwało kilka lat, ponieważ nie łatwo jest nadrobić kilkunastoletnie zapóźnienia – mówiła Anna Zalewska podczas uroczystości.

Minister edukacji podkreśliła, że na szkolnictwo branżowe w subwencji oświatowej przeznaczono 9 mld zł. – Z kolei 4 mld dostępne jest w urzędach marszałkowskich. Trzeba te pieniądze mądrze wydatkować, aby odbywało się to z korzyścią dla uczniów. Nie możemy zmarnować tych pieniędzy – powiedziała szefowa MEN. Minister dodała, że w 2019 r. każda ze szkół branżowych będzie musiała mieć podpisaną umowę z pracodawcą.

Natomiast prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki zaznaczył, że KGHM to firma globalna, która musi sprostać zmieniającym się warunkom ekonomicznym i nowym warunkom procesów wydobycia. Dodał, że firma stawia na mocną współpracę z samorządami. – Chcemy angażować się w projekty, które zmieniają system edukacji i dostosowują go do realnych potrzeb polskich przedsiębiorców. (…) Chcemy pokazać młodym ludziom korzyści i możliwości płynące z ukierunkowanego modelu kształcenia – mówił szef KGHM.