Komentarze niemieckiej prasy po debacie o Polsce w PE

20
styczeń
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Niemiecka prasa szeroko komentuje wystąpienie premier polskiego rząd w Strasburgu oraz debatę na temat naszego kraju w Parlamencie Europejskim.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że „Polska premier kreowała się w tym wystąpieniu na obrońcę swego kraju, określając konstytucję jako świętość. Nikogo jednak nie zdołała przekonać. Dla niej debata była stratą czasu, gdyż jej zdaniem jest w Europie pod dostatkiem problemów, którymi należałoby się zająć”.

Natomiast w „Märkische Oderzeitung” czytamy: „Nowej polskiej premier nie brakuje odwagi, by bronić kontrowersyjnego kursu politycznego własnej, narodowo-konserwatywnej partii. Ale właśnie ta determinacja pani Szydło i innych wiodących przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość jest częścią problemu. Bo nowi przywódcy w Warszawie są – w każdym razie, w swej większości – głęboko przekonani, że to, co robią dla kraju, jest właściwe”.

Według „Nürnberger Zeitung” „Grożenie palcem narodowi ciemiężonemu przez setki lat jest raczej szkodliwe. Poza tym Unia ma teraz całkiem inne problemy. Być może jednak postępuje tak demonstracyjnie energicznie wobec tych, którzy rzekomo zagrażają demokracji nad Wisłą, ponieważ chce w ten sposób odwrócić uwagę od całkowitej nieudolności działania w kwestii uchodźców. Ta UE, która nie ma odpowiedzi na ważne pytania, musi zająć się, siłą rzeczy, tymi mniej istotnymi”.