Łapiński o relacjach prezydenta z obozem rządzącym

15
maj
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta w „Salonie politycznym Trójki” mówił, że Andrzej Duda powinien reagować tylko wówczas kiedy rząd chce wprowadzić ustawy szkodliwe społecznie. Jednocześnie podkreślił, iż prezydent powinien występować także z własnymi propozycjami i w tym kontekście wymienił referendum konstytucyjne.

 

– Oczekiwanie od prezydenta, który wywodzi się z rządzącego obozu, że będzie wszystko wetował, wkładał rządowi kij w szprychy i przeszkadzał, jest nierozsądne i nierealne – stwierdził Krzysztof Łapiński. Według niego, prezydent powinien reagować dopiero wtedy, kiedy rząd chciałby przeprowadzać ustawy szkodliwe społecznie lub niezgodne z jego programem. – Na razie takich sygnałów nie mamy – powiedział gość Trójki.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta podkreślił, że głowa państwa powinna występować także z własnymi inicjatywami. – Jednym z takich pomysłów jest autorska i niekonsultowana z nikim propozycja prezydenta dotycząca referendum konstytucyjnego. (…) Andrzej Duda chciałby najpierw uruchomić debatę dotyczącą tego, jakie sprawy warto rozstrzygnąć w konstytucji, dlatego najpierw poprosi Polaków, aby się wypowiedzieli, jak chcą widzieć ustrój państwa i potem z tej dyskusji powstaną pytania referendalne. Przed nami także co najmniej parę miesięcy dyskusji z organizacjami społecznymi, różnego rodzaju organizacjami pozarządowymi, a także z partiami politycznymi i obywatelami – mówił Łapiński.