„Le Monde” zaniepokojone sytuacją w Warszawie

22
grudzień
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Dziennik pisze o kryzysie instytucjonalnym w Polsce, który budzi niepokój w UE. Natomiast plany rządzących porównuje do działań Viktora Orbana na Węgrzech.

We francuskiej gazecie czytamy o dziesiątkach tysięcy przeciwników polityki PiS protestujących na ulicach oraz słowach potępienia, które płyną ze wszystkich zakątków Europy. Według „Le Monde” obecnie mamy do czynienia z kryzysem instytucjonalnym jakiego Polska nie widziała od chwili gdy przeszła demokratyczne przemiany. W ocenie francuskiej gazety po dojściu do władzy konserwatystów z partii Jarosława Kaczyńskiego, Rzeczpospolita weszła w bardzo burzliwy okres. „Le Monde” podkreśla, że to wszystko dzieje się na oczach Europy oraz polskiej opozycji zaniepokojonych zwrotem w stronę władzy autorytarnej. Dziennik zauważa także, że gabinet Beaty Szydło – dyskretnie pociągany za sznurki przez Jarosława Kaczyńskiego – rzucił się w wir konfliktów na wszystkich frontach.

Zdaniem „Le Monde” niepokojące są zmiany w wymiarze sprawiedliwości, dążenie do maksymalnej centralizacji oraz podporządkowania sobie mediów. Ponadto gazeta stwierdza, iż plany w dziedzinie ekonomii i finansów do złudzenia przypominają program Viktora Orbana na Węgrzech.