Maciej Szymanowski dla VPost: Centrum Europy jest w krajach Grupy Wyszehradzkiej

29
grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Nie chcemy być na rozwidleniu dróg pomiędzy Europą Zachodnią i Wschodnią. Chcemy być częścią Zachodu z dobrą infrastrukturą, która łączy ludzi – powiedział w wywiadzie dla portalu VPost doradca Marszałka Sejmu dr Maciej Szymanowski, ekspert ds. międzynarodowych, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie.

Według dr Szymanowskiego należy bardzo dokładnie zdefiniować, co rozumiemy pod pojęciami Europa Środkowa i Wschodnia. Komentatorzy z Unii Europejskiej, szczególnie z państw Europy Zachodniej, często błędnie definiują kraje V4 jako Europę Wschodnią. Zdaniem dr Szymanowskiego, podstawowym kryterium powinna być geografia i matematyka. Centrum Europy, zgodnie z tymi założeniami, wypada właśnie na obszarze Grupy Wyszehradzkiej.

– Kraje Grupy Wyszehradzkiej uchodzą za symbol udanej transformacji po upadku komunizmu i są przykładem dla innych państw z regionu, że można w szybkim czasie dokonać przeobrażeń w obszarze ustrojowym, jak i gospodarczym – zaznaczył w rozmowie z portalem dr Szymanowski. Dodał również, że spotkania V4, często w rozszerzonej formule, sprzyjają kooperacji i rozwojowi regionalnemu. – Najważniejszym wyzwaniem infrastrukturalnym jest budowa sieci autostradowych i komunikacyjnych od Skandynawii do Chorwacji. Już w tym momencie budowana jest trasa Via Carpatia, która połączy Polskę, Słowację i Węgry, a docelowo będzie biegła z Litwy do Chorwacji, a może nawet do Turcji. Dodatkowo w planach jest rozwój i budowa sieci energetycznych na tym samym szlaku, tak aby np. gaz dostarczony poprzez Morze Bałtyckie lub z kierunku chorwackiego mógł być rozdystrybuowany do krajów w regionie. Wszystkie te działania, w tym także inicjatywa Trójmorza wpływają na to, że kraje Grupy V4 stają się coraz bardziej atrakcyjne dla innych państwa w regionie – stwierdził Maciej Szymanowski.