Marszałek Sejmu podczas Wrocław Global Forum m.in. o partnerstwie transatlantyckim

15
czerwiec
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Ważnym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć w obecnej sytuacji międzynarodowej jest to jak Polska, Europa i Stany Zjednoczone mogą działać bardziej efektywnie w strukturze partnerstwa transatlantyckiego na rzecz wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa – powiedział marszałek Sejmu Radosław Sikorski na międzynarodowej konferencji Wrocław Global Forum.

W swoim wystąpieniu marszałek odniósł się również do wydarzeń na wschodzie Europy i pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. – Walki trwają na całej linii frontu, a działania Rosji wyglądają na przemyślaną taktykę, której celem jest zwiększenie nacisku na Kijów i przetestowanie reakcji Zachodu w sytuacji konfliktu zbrojnego. – powiedział Radosław Sikorski. Marszałek Sejmu podziękował Stanom Zjednoczonym za zaangażowanie w sprawy europejskiego bezpieczeństwa. – Wyraźna obecność amerykańskiej armii w Europie jest wciąż potrzebna – podkreślił.
Podczas konferencji – jak co roku – uroczyście wręczono nagrody Freedom Awards, przyznawane przez Radę Atlantycką od 2009 roku osobom lub organizacjom działającym na rzecz walki o wolność i pokój. W tym roku na liście laureatów znaleźli się m.in.: reżyserka Agnieszka Holland i uhonorowany pośmiertnie, były wicepremier Rosji Borys Niemcow.
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wygłosił laudację na cześć Carla Bildta. – Dziś nagradzamy byłego premiera i ministra spraw zagranicznych Szwecji, specjalnego reprezentanta Unii Europejskiej do spraw byłej Jugosławii, wysokiego komisarza do spraw Bośni i Hercegowiny, a pomijając wszystkie tytuły prawdziwego przyjaciela Polski. – powiedział marszałek Sejmu. – Jedno jest pewne: Carl Bildt na scenie krajowej i międzynarodowej należy do najbardziej wpływowych postaci naszych czasów. Jest całkowicie oddany ideom pokoju, demokracji i praw człowieka. Nagrodę w imieniu Carla Bildta odebrał ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström.