Minister gospodarki podpisał w Iranie umowę gospodarczą

28
wrzesień
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Janusz Piechociński podczas spotkania w Teheranie z ministrem gospodarki i finansów Iranu Alim Tayebnia stwierdził, że podpisana umowa o współpracy gospodarczej pozwoli na bezpośrednie działania nie tylko na szczeblu rządowym, ale przede wszystkim przyczyni się do rozwoju współpracy handlowej między obydwoma państwami.

– Polska jest pozytywnym przykładem transformacji gospodarczej. (…) Mamy za sobą doświadczenia w tworzeniu nowoczesnego systemu bankowego wraz zaawansowanymi mechanizmami ochrony banków i konsumentów. Ponadto, jesteśmy gotowi podzielić się naszymi doświadczeniami w zakresie prywatyzacji oraz promocji przedsiębiorczości w tym zwłaszcza w zakresie małych i średnich przedsiębiorstw – mówił wicepremier podczas oficjalnej wizyty w Iranie.

Szef resortu gospodarki zachwalał też polskie zaplecze produkcyjne dla urządzeń z sektora transportowego, kolejowego oraz drogowego. – Widzimy także szanse na współpracę w przemyśle wydobywczym. Dostawy maszyn górniczych zawsze stanowiły znaczący udział w naszych wzajemnych obrotach. Chcemy również postawiać na współpracę w dziedzinie nowych technologii. (…) Znamy parametry ropy irańskiej i wiemy, że może być ona przerabiana w polskich rafineriach – zaznaczył Piechociński.

Wicepremier nawiązując do zawartego porozumienia dotyczącego współpracy gospodarczej z Iranem, stwierdził – Jestem przekonany, iż regularne posiedzenia powoływanej na podstawie umowy Komisji Mieszanej pozwolą na bieżącą analizę stanu współpracy gospodarczej oraz opracowanie konkretnych rekomendacji dotyczących jej rozwoju. Komisja stanie się tym samym niezwykle pomocnym narzędziem.

Minister gospodarki podczas wizyty w Iranie odbył szereg spotkań z ministrami, rozmawiał również z wiceprezydent tego kraju Mazumeh Ebtekar.