Morawiecki powiedział, że G20 doszło do kompromisu w sprawie wolnego handlu

20
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wicepremier, minister finansów w Baden-Baden mówił, że G20 doszło do kompromisu w kwestii wolnego handlu uwzględniającego interesy państw, które na nim zyskują oraz tych, które mają deficyt handlowy. Dla Polski najważniejsza była sprawa walki z unikaniem opodatkowania. 

 

Mateusz Morawiecki uczestniczył w spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20 w niemieckim Baden-Baden.

Wicepremier komentując konkluzje przyjęte przez uczestników spotkania powiedział, że  – (…) komunikat jest swego rodzaju wypośrodkowaną funkcją interesów zarówno krajów najbardziej otwartych, które na handlu najwięcej zyskują, jak Holandia, Niemcy, Austria, Belgia, z krajami, które od wielu lat mają deficyt w rachunku bieżącym, handlowym jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. (…) Ten kompromis udało się osiągnąć, ja myślę, że Polska bardzo dobrze reprezentowała tę linię środka – stwierdził.

Morawiecki podkreślił, że dla naszego kraju sprawą fundamentalną był temat unikania opodatkowania. – Tutaj Polska, można powiedzieć, jest w szpicy państw, które chcą wymiany informacji, chcą transparentności, chcą zakazu opodatkowania podwójnego, ale również – co padło podczas dyskusji – nie powinno mieć miejsca dla braku opodatkowania. O to walczymy, aby nie było firm, które rozliczają swoje podatki na Seszelach, czy Bermudach płacąc 0,05 proc., a w Polsce wtedy w ogóle nie płacą podatku – mówił minister.