Opozycja krytykuje decyzję sejmowej komisji dotyczącą wyboru kandydatów do KRS

06
marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka ustaliła w poniedziałek listę 15 sędziów – kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Składa się ona z dziewięciu kandydatów wskazanych przez PiS i sześciu przez Kukiz’15. Za ustaleniem takiej listy głosowało 18 posłów, przeciw było 10, nikt się nie wstrzymał.  Zdaniem opozycji to kandydaci partyjni zgłoszeni niezgodnie z regulaminem Sejmu i ustawą.

Po zakończeniu obrad komisji Borys Budka stwierdził, że dokonany wybór jest farsą. – To są kandydaci partyjni zgłoszeni w sposób niezgodny z regulaminem Sejmu, a nawet z ustawą, którą sami przyjęli. PiS pokazał swoje prawdziwe oblicze. Nie ma żadnej jawności. Tak naprawdę chodziło o to, aby oddać ministrowi sprawiedliwości całą KRS – powiedział poseł PO.

Z kolei Gasiuk-Pihowicz mówiła, że podczas posiedzenia komisji złożyła wniosek o zamknięcie obrad. – Komisja nie miała możliwości wykonania swoich ustawowych zadań. Głosowanie mogło się odbywać nad listą 15 sędziów, którzy zostali zgłoszeni przez kluby poselskie. Tymczasem mamy do czynienia z klubem parlamentarnym PiS, a nie klubem poselskim. Lista kandydatur została złożona niezgodnie z ustawą o KRS – nie przez kluby poselskie, ale przez klub parlamentarny PiS i przez klub poselski Kukiz’15 – tłumaczyła przedstawicielka Nowoczesnej.