PO chce odwołania szefowej MEN

31
sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas odbywającego się w Poznaniu wyjazdowego posiedzenia Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej, dyskutowano na temat edukacji i oświaty. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu PO złoży wniosek o odwołanie minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

 

– Problemy polskiej szkoły będą się piętrzyć, one nie są rozwiązywane, tylko dokładają się nieudolnością, złą współpracą z samorządem, przerzucaniem na barki samorządów i samorządowców tych najważniejszych decyzji, także też obciążeń finansowych. (…) Polska szkoła nie jest domeną rodziców, wychowawców, nauczycieli, samorządu – tylko polityki i to takiej centralistycznej, którą prezentuje i PiS i minister Zalewska – tłumaczył Schetyna złożenie wniosku o odwołanie Anny Zalewskiej.

– Polska szkoła wymaga zaangażowania, wymaga tak naprawdę wsparcia, pomocy, bo jest w stanie bardzo trudnym, krytycznym. Nie można wszystkiego przerzucać na samorządy, na rodziców, nie można dociążać jeszcze bardziej dzieci. Ktoś kto nie rozumie tego, że kwestia edukacji, szkoły jest czymś naprawdę wspólnym, a narzuca swoją polityczną wolę i władzę – nie powinien być ministrem – stwierdził szef PO.

– Będzie debata w Sejmie, będziemy pokazywać, co zostało zniszczone, w jaki sposób PiS rękami minister Zalewskiej niszczył i destruował to, co udało nam się zrobić z polską szkołą, czyli zbudować taki pewien rodzaj wspólnoty, którą szkoła musi być. Dzisiaj chcemy iść dalej, dzisiaj chcemy przedstawić program, który będziemy konsultować przez ten najbliższy rok. Program demokratycznej szkoły, nowego projektu ustawienia w ogóle edukacji, jej miejsca i wyzwań, jakie chcemy przed polską szkołą postawić – mówił Schetyna. Dodał, że projekt będzie konsultowany m.in. z rodzicami, samorządami, ze związkami nauczycielskimi, aby przygotować i przedstawić pakiet reform w kampanii wyborczej w 2019 roku. – Polska szkoła potrzebuje wsparcia, polska szkoła potrzebuje serca, dobrych emocji – chcemy je dać przygotowując dobrą ustawę i budując wokół niej obywatelskie wsparcie – zaznaczył lider PO.