PO chce pełnej informacji dotyczącej nagród oraz likwidacji gabinetów politycznych

06
kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie się domagało pełnej informacji nt. nagród dla ministrów, wiceministrów, wojewodów i wicewojewodów oraz członków ich gabinetów politycznych. Ponadto zapowiedział złożenie projektu ustawy likwidującego gabinety polityczne ministrów i wojewodów.

 – Przyjmujemy te tłumaczenia i przeprosiny, ale to nie wystarczy – mówił podczas konferencji prasowej lider PO odnosząc się do czwartkowej wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział m.in., że nagrody przyznane przez premier Beatę Szydło ministrom konstytucyjnym oraz sekretarzom stanu, którzy są politykami – do połowy maja zostaną przekazane do Caritas na cele społeczne.

 Schetyna powiedział, że Platforma nie zostawi sprawy nagród dla ministrów rządu PiS, ponieważ Polakom należy się pełne wyjaśnienie w tej kwestii. – Polakom należy się otrzymanie pełnej wiedzy o ilości tych patologicznych nagród, jak wyglądały konkretne liczby, jak wyglądały nazwiska i stanowiska osób, które otrzymywały te pieniądze w latach 2016, 2017 i 2018. (…) Kto przydzielał te nagrody, kto bierze odpowiedzialność organizacyjno-prawną za te kwestie, ponieważ odpowiedzialność polityczna jest dzisiaj w rękach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – stwierdził.

 Szef PO zażądał informacji nt. nagród dla ministrów, wiceministrów, wojewodów i wicewojewodów, a także członków gabinetów politycznych ministrów i wojewodów. Według niego, pieniądze z nagród powinny zostać zwrócone Polakom, a nie do Caritas. – Te pieniądze pochodzą z budżetu i są własnością nas wszystkich, one pochodzą z naszych podatków i powinny Polakom zostać zwrócone – argumentował.

 Schetyna mówił, że PO chce zlikwidowania – patologii w gabinetach politycznych ministrów i w urzędach wojewódzkich. Dlatego że tam – widzieliśmy to także w przykładzie nagród, które były udzielne – tam te pieniądze, skala tych nagród, skala podnoszenia uposażeń, jest niezwykła. Uważamy i będziemy taki projekt składać, że niezbędne jest zlikwidowanie gabinetów politycznych ministrów i wojewodów – poinformował.

 Lider PO odnosząc się do zapowiedzi szefa PiS obniżenia pensji parlamentarzystów, stwierdził, że jest to klasyczna ustawa i próba – zamiecenia pod dywan największej w ostatnich latach afery finansowej PiS.

W czwartek Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do Sejmu trafi m.in. projekt ustawy obniżającej poselskie pensje o 20 proc., natomiast ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu mają przekazać swoje nagrody na cele charytatywne. Ponadto, zostaną „wprowadzone nowe limity obniżające” wynagrodzenie m.in. dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów oraz ich zastępców.