PO nie poprze Konstytucji dla Nauki

27
czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Rafał Grupiński powiedział na antenie radiowej Trójki, że Platforma zagłosuje przeciwko przyjęciu Konstytucji dla Nauki ponieważ ta ustawa jest niespójna wewnętrznie. Głosowanie nad ostatecznym projektem Konstytucji dla Nauki przesunięto na lipiec.

– Do Konstytucji dla Nauki wprowadzono ponad 200 poprawek. Część z nich naprawiła wcześniejsze błędy resortu nauki, część natomiast skomplikowała tę ustawę. Generalnie rzecz biorąc, widać wyraźnie, jakim nieprzygotowanym tworem był ten projekt. Dziś ta ustawa jest tak niespójna i sprzeczna wewnętrznie, że trudno będzie za nią głosować. Jako Platforma Obywatelska będziemy wobec niej przeciwni – zapowiedział Rafał Grupiński.

Gość Trójki stwierdził, że – to nie jest realizacja zapowiadanej wielkiej reformy systemu szkolnictwa wyższego, a tak to miało wyglądać. (…) Z drugiej strony można powiedzieć, że jest to tak duży zbiór pozmienianych przepisów, że nikt nie jest w stanie się w nich zorientować. Szkolnictwo wyższe wymaga zmian, ale przede wszystkim potrzebuje większego finansowania. Wszystkie poprawki w tej kwestii zgłoszone przez PO zostały odrzucone. Pytam więc, jak przeprowadzać tak ważne zmiany bez pieniędzy? Jakość szkolnictwa wyższego nie polepszy się od pracy w laboratoriach, które są słabo wyposażone – powiedział Grupiński.