PO przygotowało projekt nowelizacji ustawy o IPN

21
luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że PO złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN, który ma naprawić popełnione błędy i doprecyzować zapisy noweli przyjętej przez Sejm. Jednocześnie poinformował, że projekt Platformy trafi także do prezydenta.

Schetyna podczas konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że po przyjęciu nowelizacji ustawy o IPN Polska znalazła się w sytuacji kryzysowej . – Kryzys polityczny wynikający z niezdarnej, fatalnej dyplomacji, z nieprzemyślanych wypowiedzi dzisiaj doprowadza nas w takie miejsce, gdzie musimy jako klasa polityczna reagować – stwierdził.

Lider PO argumentował, że negatywna reakcja strony amerykańskiej, izraelskiej i ukraińskiej oraz fakt, że nowe przepisy dotyczące IPN mają wkrótce wejść w życie spowodował, że jego ugrupowanie musiało szybko zareagować. – To wszystko pokazuje w jakim jesteśmy miejscu, do czego prowadzi bezrozumna, emocjonalna, nieprzemyślana polityka rządu PiS – mówił.

Schetyna  powiedział, że nowelizacja ustawy o IPN autorstwa PO ma naprawić błędy popełnione przez styczniową nowelizację. Przedstawicielem wnioskodawców będzie poseł Rafał Grupiński. Projekt Platformy zawiera te elementy, które nie znalazły się w poprzednich zapisach ustawy – poinformował polityk. – Mówimy o penalizacji zapisu o „polskich obozach śmierci”; mówimy i rozszerzamy katalog zbrodni, które zostały popełnione na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich – wyjaśnił szef PO. Dodał, że nie chodzi tylko o tragiczne wydarzenia na Wołyniu, ale również m.in. o wywózki Polaków na Sybir. Projekt PO – precyzuje wszystkie te zapisy, by pokazać, że my, tu w Polsce, musimy pisać polską politykę historyczną, zdając sobie sprawę z tego, że nie może ona wpłynąć na fundamenty naszego polskiego bezpieczeństwa i polskiej racji stanu – stwierdził Schetyna .

 – Projekt tej nowelizacji wysyłamy do pana prezydenta Andrzeja Dudy, licząc, że wykorzysta ten tydzień, który nam został do wejścia w życie poprzedniej ustawy. Mamy czas do końca miesiąca, byśmy pokazali, że jesteśmy w stanie reagować na przeprowadzenie złego prawa i konsekwencje, które z tego wynikają – mówił przewodniczący PO.

W opinii Schetyny, sytuacja wokół ustawy – to dziś wielki sprawdzian dla nas wszystkich. (…) Ta sprawa musi być świadectwem dojrzałości politycznej, świadectwem tego, że w tych sprawach – pozycji polskiej na arenie międzynarodowej, polskiego bezpieczeństwa – nie ma kalkulacji i politycznej gry i wszyscy musimy o tym mówić jednym głosem – podkreślił.