Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe

16
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Pradze odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Premiera Republiki Czeskiej Andreja Babiša z udziałem ministrów obu rządów. W ramach spotkania omówiono najważniejsze sprawy z agendy Unii Europejskiej, zagadnienia dot. współpracy dwustronnej oraz tematykę związaną z polsko-czeskim współdziałaniem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Nasza dotychczasowa współpraca w wielu dziedzinach zacieśnia się, jesteśmy coraz silniejsi mówiąc wspólnym głosem – stwierdził Mateusz Morawiecki podsumowując polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.

Po spotkaniu z premierem Czech Andrejem Babišem szef polskiego rządu poinformował, że rozmowy dotyczyły najważniejszych zagadnień bieżącej polityki unijnej, m.in.: wieloletnich ram finansowych, wyborów do Parlamentu Europejskiego, pakietu mobilności i polityki migracyjnej. Morawiecki stwierdził, że Unia Europejska powinna zwiększyć ochronę granic zewnętrznych i ograniczyć napływ migrantów. – Staramy się, by konkluzje z czerwcowej Rady Europejskiej przekuć w konkretne akty prawne – powiedział.

Premier RP odniósł się również do współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. – W tym kontekście przedstawiłem ponownie polskie stanowisko w sprawie Nord Strem 2, podkreślając szkodliwość tego projektu dla bezpieczeństwa w Europie – poinformował Morawiecki.

– Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe to podsumowanie naszej intensywnej i owocnej współpracy. Pozwoliły one na uzgodnienie stanowisk w najważniejszych sprawach naszych dwustronnych relacji. (…) Liczę, że efekty obrad będą służyć naszym państwom i obywatelom – powiedział szef rządu.

To była piąta edycja konsultacji. Poprzednie odbyły się w Warszawie 8 kwietnia 2016 r.