Porozumienie miedzy rządem i częścią środowisk osób niepełnosprawnych

25
kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wczoraj w siedzibie Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” strona rządowa oraz przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Nie  jest ono satysfakcjonujące dla protestujących w Sejmie dlatego zdecydowali o pozostaniu w budynku przy ul. Wiejskiej.

 „Podpisane przez strony porozumienie zakłada podniesienie przez rząd od 1 czerwca 2018 roku wysokości renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, tj. 1029,80 zł. Co ważne, renta socjalna będzie podlegać corocznej waloryzacji. Renta w podwyższonej wysokości będzie wypłacana od 1 września br. z trzymiesięcznym wyrównaniem. Rząd zobowiązał się ponadto do realizacji programu „Dostępność+” ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych” – poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Natomiast od 1 lipca br. ma zostać wprowadzona koordynowana opieka dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

 W imieniu strony rządowej porozumienie podpisała minister Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik Rady Ministrów do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Natomiast w imieniu środowiska osób niepełnosprawnych podpisy pod porozumieniem złożyli członkowie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

 – Jest mi przykro, że nie ma nas tu wszystkich razem. Szukamy kompromisu. Lista potrzeb jest długa. Chciałabym spełnić wszystkiego oczekiwania, ale nie zlikwiduję wieloletnich zaniedbań poprzedników w ciągu jednego, w dodatku trwającego roku budżetowego – powiedziała szefowa MRPiPS odnosząc się do protestu opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaapelowała do osób przebywających w Sejmie o zakończenie protestu i przystąpienie do dialogu. – Negocjacje na korytarzu nie tworzą warunków do wypracowania dobrych rozwiązań. Zaproszenie do Centrum Dialogu jest aktualne – mówiła Rafalska.