Powstanie Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych

10
sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego będzie funkcjonowało Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych. Inwestycja zostanie sfinansowana w części ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wicepremier Jarosław Gowin, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego profesor Wiesław Bielawski podpisali umowę umożliwiającą budowę Centrum.

– Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego to doskonały przykład uczelni, która łączy tradycję z nowoczesnością – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Powstanie Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych to szansa nie tylko dla uczelni, ale także dla całego społeczeństwa. Wiemy, jak istotną rolę dla nas wszystkich odgrywa rolnictwo, którego siłą jest jego tradycyjny charakter. Widzimy też, że w przemyśle rolniczym trwa wyścig i w tym wyścigu Polska nie zamierza zostawać z tyłu. Dlatego wspieramy badania służące rozwojowi tego niezwykle ważnego sektora – podkreślił Jarosław Gowin.

– Nie jesteśmy w stanie konkurować produkcją surowców z Brazylią Argentyną, czy Ameryką Północną, a na naszym kontynencie np. z Ukrainą czy Rosją. Naszą szansą i specjalizacją, mocno podkreśloną w „Planie dla wsi”, który ogłosił premier Mateusz Morawiecki, może być żywność wysokiej jakości – mówił Jan Krzysztof Ardanowski. – To żywność, która nie jest anonimowa, która kojarzy się ludziom ze zdrowiem, kulturą, może z tradycją wytwarzania bądź regionami. Ten kierunek będziemy bardzo mocno wspierać. Jestem przekonany, że właśnie w tym może być ta nasza specjalizacja – stwierdził minister rolnictwa.

Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych to projekt Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Wartość inwestycji wynosi ponad 100 milionów złotych. W planach jest wybudowanie nowego wielofunkcyjnego budynku dydaktycznego o powierzchni ok. 7,5 tys. m kw., w którym zlokalizowanych będzie między innymi 15 sal dydaktycznych, 11 laboratoriów z 10 pracowniami i 2 halami oraz sala konferencyjna z zapleczem.