Prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedzielę

31
styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele i święta. Nowe prawo zostało przyjęte przez Sejm 10 stycznia 2018 r. W uroczystości udział wzięła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, która jest również przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Powszechny handel w niedzielę oznacza dla pracowników konieczność opuszczenia rodziny, w ten dzień, który przed laty był dniem wolnym. Wierzę, że w ten sposób przywracamy normalność. To moment pokazania solidarności z tymi, którzy pracują w handlu – powiedział prezydent .

Andrzej Duda podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że dla wielu konsumentów i przedsiębiorców zakaz handlu w niedzielę stanowi problem. – Będą zmuszeni zmienić te przyzwyczajenia. Proszę, by podeszli do tego ze zrozumieniem, w imię solidarności między ludźmi i między pracownikami – zaapelował.

Z kolei przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda dziękował za wprowadzenie nowego prawa. – Na tą chwilę czekaliśmy długo, szczególnie czekali pracownicy w handlu, dlatego jestem bardzo wzruszony, że w takiej uroczystej formule złożył pan prezydent podpis pod ustawą zakazującą pracy w niedziele – powiedział.

Fakt, że jest to wyjątkowa chwila dla polskich rodzin i pracowników podkreśliła również minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. – Chcemy przywrócić niedziele rodzinie. Wypracowaliśmy dobry kompromis. Mieliśmy sporo czasu, żeby przygotować się i zaakceptować to rozwiązanie – dodała.

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada ubiegłego roku. Zgodnie z jej przepisami już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Wyjątkiem będą: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.