PSL-UED chce odtajnienia rekomendacji dla sędziów do KRS

14
luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wiceprzewodniczący federacyjnego klubu PSL-UED Jacek Protasiewicz poinformował, że klub złoży projekt nowelizacji ustawy o KRS, który usunie punkt pozwalający na utajnienie informacji, kto znajduje się wśród osób rekomendujących poszczególnych kandydatów do KRS.

 

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało do tej pory personalia 11 z 18 zgłoszonych kandydatów do KRS, jednak nie ma informacji dotyczącej osób, które zgłosiły poszczególnych kandydatów.

Jacek Protasiewicz w czasie konferencji prasowej w Sejmie zapowiedział, że klub PSL-UED – złoży nowelizację ustawy o KRS tak, ażeby punkt, który pozwala na utajnienie informacji, kto znajduje się wśród osób rekomendujących poszczególnych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, został usunięty. Jednocześnie poinformował, iż projekt nowelizacji będzie zakładał dopisanie do ustawy punktu mówiącego, że – jeśli kandydaci są zgłaszani przez 25 sędziów, to powinniśmy wiedzieć kto takich sędziów rekomenduje, by nie zdarzyło się, że wielu z tych kandydatów zgłaszanych jest przez te same osoby – tłumaczył poseł.

 – Najprawdopodobniej mamy tę samą grupę sędziowską związaną bardzo blisko z Ministerstwem Sprawiedliwości, osobiście z panem Zbigniewem Ziobro, która zgłosiła większość z tych 18 kandydatów – stwierdził Protasiewicz. Według niego, taka sytuacja jest – zaprzeczeniem idei demokratyzacji sądownictwa, którą Prawo i Sprawiedliwość forsowało.

Wiceprzewodniczący PSL-UED powiedział, że – dane dotyczące kandydatów zgłaszanych przez obywateli mają prawo być poufne.

 Ustawa o KRS przewiduje, że wyboru 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa będących sędziami na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm – do tej pory wyboru dokonywały środowiska sędziowskie.