Rząd chce przeznaczyć 1,3 mld zł na budowę oraz remonty dróg lokalnych

12
czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Premier zapowiedział, że w 2018 r. rząd przeznaczy 1,3 mld zł na budowę i remonty dróg lokalnych. Dzięki temu Polska będzie mogła się rozwijać bardziej równomiernie.

 – Polska to nie tylko wielkie metropolie i arterie komunikacyjne. W tym roku przeznaczamy bezprecedensową kwotę na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych, czyli 1,3 mld zł. To o 500 mln zł więcej niż planowaliśmy – powiedział szef rządu po odprawie z wojewodami poświęconej programowi rozwoju dróg lokalnych.  – Dążymy do tego, by Polska była całością. Budowa i remont dróg lokalnych to niezwykle ważny aspekt całego naszego rozwoju gospodarczego. (…) Jak rozmawiamy z mieszkańcami, to przede wszystkim oczekują realizacji poszczególnych projektów, w tym przypadku konkretnej realizacji projektów drogowych – dodał. Mateusz Morawiecki podkreślił, że dzięki rządowemu wsparciu zyskają najbardziej mniejsze samorządy.  – Małe gminy, do tej pory często zaniedbywane i zapomniane, będą miały dużo lepszy dostęp do środków komunikacji publicznej i inwestycji, a w związku z tym do szans rozwojowych – mówił.

Z kolei szef MSWiA zaznaczył, że wojewodowie dobrze wywiązali się ze swojego zadania, jakim było przeprowadzanie konkursów związanych z dotacjami dla samorządów.  – Pierwsza transza środków, która popłynęła ze strony rządu, to była kwota 800 mln zł plus wkład własny samorządów. 500 mln zł to dodatkowa kwota, która znalazła się wskutek oczekiwań i próśb samorządowców kierowanych do premiera ze strony wojewodów – powiedział Joachim Brudziński.

Natomiast minister inwestycji i rozwoju poinformował, że dzięki rządowej dotacji przybędzie 350 km nowych albo zmodernizowanych dróg gminnych i 211 km dróg powiatowych.  – Z tych inwestycji skorzysta 330 gmin, 70 powiatów oraz 21 miast na prawach powiatów. (…) Inwestycje są rozproszone na terenie całego kraju. Możemy śmiało powiedzieć, że realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju – stwierdził Jerzy Kwieciński. Szef MIiR zaznaczył, że wśród samorządów korzystających ze wsparcia znalazły się takie, które po raz pierwszy dostały dotację na tego typu zadania inwestycyjne.