Rząd chce zwiększyć wydobycie gazu na Podkarpaciu

09
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Kramarzówce na Podkarpaciu odbyła się konferencja „Nowy rozdział w poszukiwaniach i wydobyciu gazu ziemnego na Podkarpaciu”. Uczestniczyli w niej m. in. Mateusz Morawiecki oraz wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Zdaniem rządzących, większe wydobycie gazu w tym regionie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

 

 

Według szacunków PGNiG w Kramarzówce koło Jarosławia znajduje się największe złoże gazu w Polsce, wielkości niemal 20 mld m3.

„PGNiG wykonało największe zdjęcie sejsmiczne w Europie, używając do tego metody 3D, by potwierdzić, jak duże są podkarpackie złoża. Zastosowana metoda to jeden z elementów nowej koncepcji poszukiwań, która ma doprowadzić do wzrostu wydobycia tego surowca w Polsce południowo-wschodniej. Gaz zlokalizowany jest w warstwach skalnych, które do tej pory nie były komercyjnie eksploatowane. Teraz znajdujący się tu gaz ma trafić do sieci w połowie 2019 r. po wcześniejszym wybudowaniu gazociągu. Na eksploatacji złóż w różny sposób skorzysta aż 127 gmin” – podkreślił resort energii.

„Wydobycie na Podkarpaciu od lat ma tendencję spadkową, ale ocenia się, że region ma potencjał, by nie tylko utrzymać, ale i rozwijać produkcję gazu. Jak szacuje Instytut Nafty i Gazu, w tym regionie zapadliska przedkarpackiego pozostało do wydobycia jeszcze ok. 150 mld m sześc. gazu ziemnego” – poinformowało ME.