Rząd planuje zmiany w „Janosikowym.”

11
wrzesień
2013

Posted by redakcja

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Po tym jak głośno było o problemach Mazowsza z zapłaceniem kolejnej raty „Janosikowego,” premier zapowiada zmiany w przepisach.

posłuchaj >>

wystąpienie posła Łopaty

komentarz ministra Sawickiego

wypowiedź skarbnika Miesztalskiego 1

Na Mazowszu brakuje pieniędzy na zapłatę kolejnej raty zobowiązania, ta sprawa była szeroko komentowana w mediach. Włodarze regionów zobowiązanych płacić „Janosikowe” buntują się przeciw takiemu rozwiązaniu i twierdzą, iż ten przepis jest szkodliwy. Zdaje się, że te postulaty usłyszał rząd, gdyż premier zapowiedział zmiany w naliczaniu tego zobowiązania.  – Ktoś kiedyś wymyślił janosikowe, widząc wielkie różnice między regionami. Dziś te regiony są trochę mniej zróżnicowane i na pewno jest najwyższy czas, by zastanowić się, ile tych pieniędzy od najbogatszych powinno przechodzić w stronę biedniejszych – stwierdził Donald Tusk. Zaznaczył, że przy obliczaniu wysokości „Janosikowego” powinna być brana pod uwagę aktualna sytuacja regionu a nie sprzed dwóch lat.

Natomiast Ministerstwo Finansów odniosło się do informacji skarbnika województwa mazowieckiego Marka Miesztalskiego dotyczącej prośby o pożyczkę. – Województwo mazowieckie dotychczas nie wystąpiło z oficjalnym wnioskiem o udzielenie pożyczki z budżetu państwa, który spełniałby kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie pożyczek z budżetu państwa udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego w ramach postępowań ostrożnościowych lub naprawczych -poinformowało biuro prasowe resortu. Według ministerstwa pismo, które do nich trafiło od marszałka województwa mazowieckiego jedynie informuje o zamiarze prośby o pożyczkę. Z informacji resortu wynika także ,iż nie ma przeszkód dotyczących jej wypłaty. W budżecie na rok bieżący przewidziano limit 100 mln zł które może udzielić państwo w ramach pożyczki jednostkom samorządu terytorialnego, zaś do tej pory wykorzystano z tej puli sumę około 30 mln zł.

/-/ Sejm24.pl