Rzecznik rządu o pomocy dla poszkodowanych w nawałnicach

21
Sierpień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Rafał Bochenek w Polsat News powiedział, że na pomoc po nawałnicach z budżetu państwa wyasygnowano ponad 40 mln zł. Dodał, że pieniądze już są na kontach wielu poszkodowanych z województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Rzecznik rządu mówił w Polsat News o ostatniej wizycie premier w województwie kujawsko-pomorskim. – Mieszkańcy podkreślili, że jeszcze nigdy, ale to nigdy, nie było takiej sytuacji, że dosłownie 2-3 dni po tragedii pieniądze znajdowały się na ich kontach – podkreślił. Bochenek poinformował, że w przypadku mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, – wielu z nich już ma pieniądze na kontach. Ponad 40 mln zł z budżetu państwa zostało wyasygnowane. (…) W pierwszym dniu decyzja zapadła, a w poniedziałek – wtorek zostały przyjęte przepisy, które umożliwiają wypłaty zasiłków – ponad 40 mln zł już trafiło do właściwych osób – podkreślił.

Rzecznik rządu pytany o to kiedy zostaną oszacowane całkowite straty po nawałnicach, odparł – Mam nadzieję, że w najbliższych dniach będziemy zbliżali się do globalnej kwoty, wszystkich strat we wszystkich miejscowościach, które zostały poszkodowane. Jednocześnie zaznaczył, że gabinet Beaty Szydło zmienił przepisy, żeby straty mogli szacować nie tylko rzeczoznawcy, ale również pracownicy nadzoru budowlanego, którzy mają uprawnienia budowlane, co przyspieszy proces oceny strat.

Bochenek mówił także, że do pomocy po nawałnicach oddelegowano dodatkowe oddziały straży pożarnej – m.in. z Małopolski. – Nie tylko nadzór budowlany, nie tylko straż pożarna, ale również spółki skarbu państwa odpowiedziały na apel premier, wysłały pracowników do pracy w terenie – powiedział.