Sejm: wystawa poświęcona historii JW GROM
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski otworzył dziś w Sejmie wystawę „25 lat Jednostki Wojskowej GROM”. Ekspozycja składa się z fotografii dokumentujących historię jednostki GROM oraz jej misji poza granicami kraju, a także współpracy z sojusznikami z NATO.
Radosław Sikorski przypomniał okoliczności, które towarzyszyły powstaniu JW GROM. – Decyzja o utworzeniu jednostki zbiegła się w czasie z brawurową operacją polskiego wywiadu, polegającą na ewakuacji z Iraku sześciu amerykańskich agentów CIA, którzy po wybuchu wojny w Zatoce Perskiej znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie – mówił. Podkreślił też, że GROM dziedziczy tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz nazwę „Cichociemni” i jest zobowiązany do kontynuowania ich tradycji.
Jednostka Wojskowa GROM została utworzona 13 lipca 1990 r. Jest przygotowana do realizacji operacji specjalnych, na lądzie i w wodzie. GROM zajmuje się m.in. zwalczaniem terroryzmu, przeprowadzaniem akcji bezpośrednich (takich jak np. krótkotrwałe uderzenia na strategiczne cele w ramach działań wojennych) oraz udzielaniem wsparcia militarnego poprzez m.in. szkolenia oraz pomoc wojskową dla zaprzyjaźnionych krajów i organizacji.
Otwarta dziś w Sejmie wystawa dokumentuje misje m.in. w Kosowie, Iraku i Afganistanie oraz operację uwolnienia afgańskiej parlamentarzystki Fariby Kakar. Zdjęcia przedstawiają też m.in. ćwiczenia na Morzu Bałtyckim oraz trening snajperski.
– GROM był obecny we wszystkich najważniejszych przedsięwzięciach, w które zaangażowane były polskie siły zbrojne, zbudował własną markę. To jest historia budowana solidną, bardzo dobrą służbą – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek. Na profesjonalne przygotowanie polskich wojsk specjalnych zwrócił też uwagę, podczas uroczystości, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Stefan Niesiołowski. – Dziękuję za to, że ta jednostka zawsze potrafiła zachować najwyższa formę bojową. (…) Dopóki GROM będzie z nami, nic nam nie grozi – podkreślił.
Jak zauważył dowódca GROM płk Piotr Gąstał zdjęcia prezentowane na wystawie są unikalną dokumentacją operacji i szkolenia jednostki. – Jesteśmy wierni tradycjom i hasłu, które Cichociemni mieli wyryte na swojej odznace spadochronowej „Tobie Ojczyzno” – dodał płk Gąstał.
Otwarta dziś w Sejmie wystawa została objęta patronatem marszałka Sejmu. W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Komisji Obrony Narodowej poseł Stefan Niesiołowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek, dowódca GROM płk Piotr Gąstał oraz inicjatorka wystawy posłanka Renata Butryn. W otwarciu uczestniczyli też przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym m.in. ambasador USA w Polsce Stephen Mull, byli dowódcy JW GROM, posłowie i senatorowie, a także młodzież oraz studenci zainteresowani kwestiami obronności.