Siemoniak uważa, że Polska nie powinna deklarować płacenia za stałe bazy USA

20
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wiceszef Platformy Obywatelskiej, mówił w „Salonie politycznym Trójki”, że ma żal o brak profesjonalizmu w rozmowach z Amerykanami o obecności wojskowej USA w Polsce. Tomasz Siemoniak krytycznie ocenił także wizytę prezydenta w Stanach Zjednoczonych.

 

Odnosząc się do wyników wtorkowych rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu wiceszef Platformy Obywatelskiej stwierdził, że oferta Polski dotycząca stałych baz USA w naszym kraju została źle sformułowana. Według Tomasza Siemoniaka, Polska nie powinna deklarować płacenia za amerykańską obecność.  – Nie można płacić za obecność amerykańską w Polsce. Oferta została źle sformułowana. Trzeba powiedzieć, że jesteśmy gotowi zbudować bazy, ale nie możemy mówić, że zapłacimy za tę obecność – mówił polityk Platformy. Jednocześnie przypomniał, że – Polska uczestniczyła w misjach w Iraku i Afganistanie na koszt polskich podatników, płacąc polską krwią za gotowość USA do udziału w sojuszu NATO. Siemoniak dodał, iż to samo odnosi się do kwestii ewentualnej obrony naszego kraju.

Poseł PO w radiowej Trójce ocenił także wizytę Andrzeja Dudy w USA. – Chciałbym coś pochwalić, skrytykować, ale nie mam czego. Deklaracja, która została wczoraj podpisana odnawia deklarację sprzed 10 lat i jest ogólnikowa – powiedział Siemoniak.