SLD apeluje do opozycji o postawienie premier przed Trybunałem Stanu

22
marzec
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sojusz złożył petycję do klubów parlamentarnych o postawienie Beaty Szydło przed TS. Powodem takiej decyzji jest brak publikacji wyroku TK, co oznacza złamanie prawa przez szefową rządu.


Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył petycję do wszystkich klubów parlamentarnych, w której apeluje o postawienie premier przed Trybunałem Stanu. Politycy lewicy poinformowali o tej inicjatywie podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed Sejmem.

Szef Sojuszu podkreślił, że zgodnie z prawem premier – nie może oceniać prawidłowości podlegających publikacji w dziennikach urzędowych aktów prawnych, nie może badać, czy zostały wydane zgodnie z prawem. Dlatego według niego powinna stanąć przed TS. Czarzasty nie ukrywał, iż wniosek jego ugrupowania ma być sprawdzianem dla opozycyjnych klubów parlamentarnych. – Sprawdzamy Platformę Obywatelską, sprawdzamy pana Petru i jego partię. Fajnie jest organizować pochody i wychodzić na ulice, ale weźcie osobiście odpowiedzialność, podpisując się pod wnioskiem, weźcie odpowiedzialność wobec Polski i Polaków w sprawie TS dla pani premier, bo to wymaga odwagi. (…) Szczególnie apeluję do Platformy Obywatelskiej: zróbcie to dobrze, bo już raz nie głosowaliście za Trybunałem Stanu dla pana Zbigniewa Ziobry wszyscy, co doprowadziło tego, że nie został on przegłosowany. A dzisiaj konsekwencją tego jest nieograniczona władza dla człowieka, który w przeszłości z tej władzy korzystał nie najlepiej – powiedział lider SLD.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć grupa minimum ¼ – czyli 115 – posłów. Według wiceszefa SLD Wincentego Elsnera, nieuzyskanie poparcia 115 posłów opozycji – wydaje się nieprawdopodobne. (…) Mamy w tej chwili w Sejmie 225 posłów opozycji. (…)  Jestem przekonany, że również wśród posłów PiS wielu jest takich, którzy zaniepokojeni są obecną sytuacją i którzy są przekonani o tym, że prawa i sprawiedliwości w Polsce należy przestrzegać – stwierdził. Poparcie części ugrupowania Bety Szydło jest niezbędne do postawienia jej przed TS, gdyż wniosek musi poprzeć w sejmowym głosowaniu co najmniej 3/5 – czyli 376 – posłów.