Spotkanie Andrzeja Dudy z Ban Ki Munem

20
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Prezydent podczas rozmowy w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem poruszył temat kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Obaj politycy dyskutowali także o głównych wyzwaniach stojących przed ONZ.  

– Prezydent Duda i sekretarz generalny ONZ rozmawiali o głównych wyzwaniach jakie stoją przed ONZ szczególnie w sferze wyzwań dla pokoju na świecie. Prezydent podziękował Ban Ki Munowi za jego 10 lat działalności na stanowisku sekretarza generalnego i zapewnił, że Polska chce być aktywnym członkiem ONZ – poinformował po spotkaniu prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Minister relacjonował, że – panowie rozmawiali także o polskiej kandydaturze do Rady Bezpieczeństwa i zadaniach, jakie przed nami stoją. Władze w Warszawie zabiegają, żeby Polska została niestałym członkiem RB ONZ w latach 2018-2019.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, pięciu stałych członków – USA, Francja, W. Brytania, Chiny i Rosja – , pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Wybór niestałych członków RB ONZ odbywa się na podstawie klucza regionalnego. Pięć miejsc mają zagwarantowane państwa afrykańskie oraz azjatyckie. Dwa przypadają Ameryce Łacińskiej, jedno – Europie Wschodniej i dwa – Europie Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła także Bułgaria. Wybór Polski na niestałego członka Rady musi poprzeć 2/3 państw członkowskich ONZ.