Spotkanie ministrów Grupy G6 w Lyonie

10
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

We Francji podczas szczytu Grupy G6 rozmawiano głównie o zarządzaniu nielegalną migracją. Zdaniem Polski poziom bezpieczeństwa na granicach bezpośrednio przekłada się na sytuację migracyjną w UE oraz bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie strefy Schengen.

Joachim Brudziński w Lyonie przedstawił stanowisko dot. porozumienia Global Compact (GCM), którego podpisanie miałoby nastąpić w grudniu br. w Marrakeszu. – Będę rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact. Naszym zdaniem projekt porozumienia GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji – powiedział szef MSWiA. Dodał, że porozumienie GCM jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi. Minister mówił, że dokument nie spełnił polskich postulatów w kwestii potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej. – Zależy nam na tym, by Polacy byli bezpieczni w swoim kraju – powiedział Brudziński.

Szef MSWiA podkreślił, że dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsze jest wsparcie na miejscu i dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego kieruje pomoc humanitarną głównie do Syrii i Iraku.

W Lyonie dyskutowano również o sprawach związanych ze zwalczaniem terroryzmu oraz współpracą w zakresie bezpieczeństwa z państwami Sahelu (m.in. Senegalem, Mauretanią i Nigerią).

W ramach spotkania Grupy G6 odbył się także pokaz francuskiego schematu działania na wypadek ataku terrorystycznego. Francuzi zaprezentowali współdziałanie służb podczas ataku aktywnego strzelca. Ćwiczenia obserwowało około 50 szefów Policji z całego świata.