Spotkanie szefa MSWiA z ministrem SZ Węgier

12
luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Kryzys migracyjny i  ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej były głównymi tematami rozmowy szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z Péterem Szijjártó, ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier.

Podczas spotkania ministrowie omówili przedstawioną przez Węgry nową, kompleksową propozycję przewidującą rozwiązanie problemów związanych z kryzysem migracyjnym w oparciu o zapewnienie właściwej ochrony granic zewnętrznych UE, co stanowi główny instrument zapobiegający presji migracyjnej i nielegalnym przepływom. Propozycja została pozytywnie przyjęta przez premierów V4 w trakcie ostatniego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie i wpisuje się kontekst bieżącej dyskusji na forum Unii Europejskiej dotyczącej migracji, zasad solidarności i odpowiedzialności europejskiej oraz kształtu reformy Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (WESA).

W trakcie spotkania omówiono również realizowany przez stronę węgierską program „Hungary Helps” oraz możliwości zaangażowania wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej w działania pomocowe na Bliskim Wschodzie.