Spotkanie szefów MON Polski i Włoch

26
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Głównym tematem rozmów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz Elisabetty Trenty, minister obrony Włoch, był rozwój współpracy w obszarze wojskowym i zbrojeniowym. Spotkanie odbyło  w siedzibie resortu obrony przy ul. Klonowej w Warszawie.

 

„Minister Błaszczak, podziękował włoskiej minister obrony  za współpracę włoskich sił zbrojnych ze stacjonującym we Włoszech Polskim Kontyngentem Wojskowym SOPHIA.  Szef MON podkreślił, że Polska jako aktywny i odpowiedzialny sojusznik angażuje się w działania, które poprawiają bezpieczeństwo, zarówno we wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie.  Polska jest zdeterminowana, aby zapewnić zdolność wspólnoty UE i NATO do adekwatnej odpowiedzi na zagrożenia ze wszystkich kierunków strategicznych” – podkreśliło ministerstwo.

„Ministrowie podczas spotkania omówili także współpracę  dotyczącą projektów realizowanych w ramach mechanizmu Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO).  Oboje zgodzili się, że rozwój wojskowej współpracy dwustronnej powinien zawsze służyć wzmacnianiu najważniejszych zdolności Europy, niezbędnych zarówno UE jak i NATO” – poinformował MON.

Najważniejsze zadania PKW EU SOPHIA dotyczą działań zmierzających do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.  Zadania mandatowe operacji EU SOPHIA, kontyngent wykonuje  z bazy NATO Sigonella, która znajduje się na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. Główny trzon PKW EU SOPHIA tworzą żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.