Szef MON zabiega w USA o powstanie bazy wojsk amerykańskich w Polsce

30
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mariusz Błaszczak rozmawiał w Waszyngtonie z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego na temat ewentualnej lokalizacji bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

– Rozmawialiśmy na temat projektu Fort Trump, na temat bazy wojsk USA w Polsce. Zależy nam na tym, żeby wojsko amerykańskie w Polsce stacjonowało, żeby zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo Polsce oraz całej wschodniej flance NATO – relacjonował minister obrony narodowej swoje spotkanie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Szef resortu obrony powiedział, że aktualnie szczegóły projektu Fort Trump omawiane są w ramach grupy roboczej składającej się z ekspertów obu państw.  – W marcu 2019 roku Pentagon przedstawi swoją ocenę Kongresowi. Zabiegamy o to, żeby ta ocena była dobra dla obu stron. Pracuję na rzecz tego, aby ten projekt obecności wojsk USA w Polsce, stał się faktem. To jest inwestycja w nasze bezpieczeństwo – mówił minister.

– Tam, gdzie na świecie są bazy wojsk amerykańskich państwa gospodarze partycypują w kosztach funkcjonowania tych baz. My jesteśmy realistami i uważamy, że inwestowanie w infrastrukturę, która będzie służyć wojskom amerykańskim, wojskom polskim, ale także rozwojowi gospodarczemu, to świetne rozwiązanie – przekonywał Błaszczak.

Szef MON zaznaczył, że Polska z jednej strony zabiega o wsparcie i zacieśnienie współpracy z USA, a z drugiej rozwija swoje kompetencje i zdolności obronne.

Minister potwierdził, iż kolejne spotkania w tej sprawie odbędą się w dniach 13 – 14 listopada. – Będę rozmawiał z senatorami oraz sekretarzem obrony J. Mattisem na temat przygotowań do realizacji projektu – poinformował Błaszczak.