V4 pomoże Włochom w walce z nielegalną imigracją

15
grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowały przekazanie 35 mln euro na wsparcie Włoch w realizacji projektów mających powstrzymać nielegalną imigrację z Libii. Każde z państw czwórki, wyłoży ok. 9 mln euro. Zadowolenie z inicjatywy wyraziła KE.

 – Chcemy pokazać, że solidarność to coś, co w pełni szanujemy – mówił dziennikarzom w Brukseli szef słowackiego rządu Robert Fico po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z premierem Włoch Paolo Gentilonim. – Mogę potwierdzić, że nie tylko ja, ale inni premierzy z Grupy Wyszehradzkiej zaoferowali nawet więcej pieniędzy, jeśli jest to konieczne. W tym momencie oferujemy 35 mln euro – dodał.

Fundusze mają zostać przekazane na szkolenia, sprzęt dla libijskiej straży granicznej i przybrzeżnej oraz inne działania, które mają przyczynić się do poprawy kontroli granicznych w Libii, w tym południowych granic tego kraju, przez które przedostają się mieszkańcy innych państw afrykańskich zamierzający do Europy.

 – Kraje V4 są gotowe zgromadzić tę sumę wspólnie i jeśli okaże się to konieczne, gotowi jesteśmy wziąć udział w zarządzaniu tym przedsięwzięciem – powiedział premier Węgier Viktor Orban.

Do inicjatywy pozytywnie odniósł się szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. – Jest to dowód, że kraje V4 całkowicie wpasowują się w solidarność z Włochami i innymi krajami. Przynajmniej teraz jestem zadowolony – powiedział.

Władze w Rzymie z zadowoleniem przyjęły środki zadeklarowane przez Polskę, Słowację, Czechy i Węgry ale różnice w podejściu do polityki migracyjnej pozostały.