„Wall Street Journal” informuje, że USA naciska na polski rząd w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

07
marzec
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W amerykańskim dzienniku czytamy, że USA nalega aby władze nad Wisłą zakończyły spór konstytucyjny. Według informacji „Wall Street Journal” dyplomaci z USA uważają, że polskie władze powinny wycofać się z posunięć, które ograniczyły władzę Trybunału Konstytucyjnego.

„Dyplomaci USA, którzy przebywali ostatnio z wizytą w Polsce, powiedzieli przedstawicielom rządu, że oczekują, iż Polska wprowadzi rekomendacje czołowej europejskiej organizacji praw człowieka, by Warszawa wycofała swe najnowsze posunięcia ograniczające uprawnienia najwyższego sądu tego kraju do orzekania przeciwko rządowym ustawom” – pisze amerykański dziennik. Jednocześnie przypomina, że zmiany te zostały ostro skrytykowane w projekcie opinii Komisji Weneckiej – organu doradczego Rady Europy. Dziennik zaznacza, że Komisja Wenecka napisała w projekcie, iż zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone przez obóz rządzący spowolnią działalność Trybunału, w skutek czego stanie się on „nieskutecznym strażnikiem Konstytucji”.

„Wall Street Journal” pisze także, powołując się na „osobę zaznajomioną z negocjacjami”, że amerykańskie oczekiwania wywołały irytację polskiego rządu. Autor artykułu nawiązuje także do szczytu NATO w Warszawie i przypomina, że Polska zabiega o stałą obecność militarną Sojuszu.